Instek PSW-1080L155
Triple Channel, Maximum 1080W, Programmable Switching DC Power Supply
Voltage combination – Channel 1: 30V | Channel 2: 160V | Channel 3: 160V
Size: 1/2 Rack 3U
LAN, USB, and external analog remote control terminal communication interfaces
Triple-Channel Programmable Switching DC Power Supply, CH1: 30V, CH2: 160V, CH3: 160V, 1080W
The Instek PSW-1080L155 is a triple-channel, wide range output, programmable switching DC power supply. The maximum power is 1080W. Channel one is rated for 30V output voltage and 36A output current. Channels two and three are rated for 160V output voltage and 7.2A output current.
The PSW-Multi series includes 37 models including 13 dual-channel models with a rated power of 720W, and 24 triple-channel models with a rated power of 1080W. The rated voltages of low voltage modules are 30V, 40V, 80V, 160V. The rated voltages of high voltage modules are 250V and 800V.
PSW-Multi Series Special Functions
Advanced Web Server
CV/CC Priority Selection
Inrush current and surge voltage occur at LED forward voltage under CV priority.
Adjustable Slew Rate
Adjustable rise time of the PSW 30V module
Adjustable rise time of the PSW 800V module