Instek PEL-5008C-600-560
600V/ 560A / 8kW
Up to 8 units of master/slave parallel control
5-digit digital voltage, current and power meter
Large LCD Display
Display voltage value, current value, watt value at the same time
High Power DC Electronic Load (600V/ 560A / 8kW)